FinlandTop100 twitterlista

Posted on juni 21, 2012

1


YLE bestämde sig för att ta fram en lista över 100 finländska twittrare, som är värda att följa.YLE  journalisterna Antti Hirvonen (@anttihirvonen) och Niku Hooli (@ niku_hooli) bad på onsdagen, twitter anhängare att föreslå sina egna favoriter till Finland Top 100 lista. Kraven var att twittraren skall vara aktiv på twitter och inte vara en megafon kanal och deltaga i dialog med andra twittrare och ha över 1 000 följare. De verkar dock ha gjort lite undantag från regelverket emellanåt.

Så här står det i ingressen på YLE’s webbsida när de hade sammanställt listan ett dygn senare.

Följ dem – 100 intressanta finländska twitterare.
YLE Nyheter Direkt skapade med läsare en lista över aktiva Twitter-användare.
Följ dessa twittrare, så vet du vad man pratar om på Twitter!

Det är lite överraskande att jag rymdes med i denna lista eftersom jag knappt har någon närvaro alls i den finska twitter världen. Jag umgås i så fall med några finlandssvenska twänner som Laura Johansson ‏@laurajohansson, Micke Hindsberg ‏@mickhindsJessica Parland ‏@JPvEHeidi Backman @HeidiBackmanKaj Arnö ‏ @kajarnoJonathan Björkskog @JonathanBJMatilda Åberg ‏@CeciliaMatildaGreger fån Borgå @kivagreger och Päivi Kalske @kalske

I listan med de 100 twittarna är jag ”bekant” med ett fåtal. Tuija Aalto (@tuija), Petteri Tarkkonen (@ptarkkonen), Cristina Andersson (@winninghelix), Alf Rehn (@AlfRehn) och Pauliina Mäkelä (@pauliinamakela)

FinlandTop100 listan

Civilaktivister

  • Halo Efekti (@haloefekti): Natur och människorättsaktivist, bloggare.
  • Finland Inc (@FinlandInc): Politiikkaa ja valtaapitäviä seuraava tili.
  • The Ulkopolitist (@ulkopolitist): Internationell politik, inklusive bloggare.
  • Joonas Mäkinen (@JoonasD6): Människorättsaktivist, Piratpartiet ungdomsförbunds viceordförande.
  • Mari Koistinen (@marikoo): Konsument-och Internetaktivist.
  • Petri Kola (@pe3): Hacker, forskare, designer
  • Mika K. T. Pirhonen (@MikaPirhonen): En av Finlands mest twitteraktiva människa.
  • Sakari Kestinen (@kestinen): bloggare.
  • Katariina M (@kaaiia): Koulutusalalla työskentelevä twiittaaja.

Media

  • Jussi Pullinen (@jussipullinen): Helsingin Sanomat redaktör
  • David Mac Dougall (@davidmacdougall): Skotsk journalist som bor i Finland.
  • Esa Töykkälä (@toukkala): Toimittajaopiskelija.?
  • Johanna Vehkoo (@vehkoo): ournalist och fiktion författare.
  • Tuomas Enbuske (@TuomasEnbuske): Toimittaja.
  • Julia Immonen (@JuliaImmonen): Roddare, Sky Sports News.
  • Pauli Aalto-Setälä (@PauliAS): Aller Media Finlandin VD.
  • Henkka Hyppönen (@HenkkaHypponen): Bra och dåliga nyheter, presentatören av programmet.
  • Elina Lappalainen (@ElinaLappalaine): Ekonominjournalist.
  • Mediakritiikki (@mediakritiikki ): För media kritiskt observatör, en pseudonym.
  • Ossi Jääskeläinen (@Ossij): MikroPC och Empire tidningarnas redaktör.
  • Paula Salovaara (@SalovaaraPaula): Helsingin Sanomat:s redaktionschef.
  • Esa Mäkinen (@EsaMakinen): Dataproducent av journalistik, Helsingin Sanomat.
  • Ville Grahn (@villegrahn): Nätverk Business Manager
  • Jussi Ahlroth (@jussiahlroth): Social och digitala medier producent, Helsingin Sanomat.
  • Marja Sannikka (@marjasannikka): YLE Morning TV-presentatör.
  • Mika Rahkonen (@mikarahkonen): YLE´s nyheter och aktualiteter webbmaster.
  • Bettina Sågbom (@bettina_yle): YLE presentatör, krönikör.
  • Tuija Aalto (@tuija): YLE’s chefstrateg.

Samhälle

Business

  • Hanna Manninen (@HannaManna): Marknadsföring och kommunikation professionell
  • Juuso Myllyrinne (@juuuso): Produktstrategi direktör
  • Peter Vesterbacka (@pvesterbacka): VD för spelbolaget Rovio
  • Kati Sulin (@kati_sulin): Fazers sociala media direktör
  • Alex Nieminen (@alexnieminen): Nya medier pionjär, producent, reklamproffs
  • Janne Saarikko (@saarikko): Creative Director, Chief Strategy Officer http://www.zeeland.fi
  • Taneli Tikka (@tanelitikka): Teknik entreprenör, IRC galleriet ex-vd
  • Arttu Silvast (@arttusilvast): Digitala medier professionell i Nokia, YLE bloggare
  • Antti Vilpponen (@vilpponen): Arctic Startup grundaren
  • Ville Miettinen (@wili): Microtaskin Grundare / VD, hacker, författare
  • Petri Kokko (@coccco): Före detta konståkare, Googles Country Manager
  • Petteri Tarkkonen (@ptarkkonen): VD för Finn-ID Oy

Universitet, utbildning

  • Alf Rehn (@AlfRehn): Professor vid Åbo Akademi
  • Riitta Suominen (@Kielipoliisi): Finsk språkpolis ?
  • Kari A. Hintikka (@nethunt): Digital Media Research
  • Hiski Haukkala (@hiskihaukkala): Professor i internationell politik
  • Tero Toivanen (@teromakotero): Speciallärare
  • Vili Lehdonvirta (@ViliLe): Forskare
  • Jere Majava (@jjmajava): Forskare, bloggare, sociala medier expert
  • Vesa Linja-aho (@linjaaho): Bilelektronik lektor i Metropolia University of Applied Sciences
  • Cristina Andersson (@winninghelix): Författare, utbildare

Internet, it-, some

  • Katja Presnal (@katjapresnal):  Bloggare, sociala medier entreprenör
  • Riitta Raesmaa (@raesmaa): Företagare, innovatör
  • Harto Pönkä (@hponka): Sociala medier expert
  • Maija Haavisto (@DiamonDie): Författaren (Hur du använder Twitter), redaktör
  • Heikki Hyppänen (@mandrl): Företagare, webbexpert
  • Mikko Hyppönen (@mikko): F-Secures Chief Research Officer
  • Jyrki Kasvi (@jyrkikasvi): Grön politiker, informationssamhälls aktivist
  • Petteri Järvinen (@petterij): IT Specialist, fiction-författare, bloggare
  • Pauliina Mäkelä (@pauliinamakela): Socialmedia-instruktör.
  • Christina Forsgård (@kittikatti): Netprofile grundaren, författare, socialmedia expert
  • Karri Anttila (@Kanttila): Digital Lifestyle expert
  • Kristiina Pääkkönen (@KristiinaMeme): MEMEgruppens grundare
  • Eero Leppänen (@rautasilta): Socialmedia expert
  • Jussi-Pekka Erkkola (@jussipekka): Marknadsföring professionell, Valio
  • Toni Nummela (@toninummela): IT-chef
  • Kari Haakana (@karde): Super-geek, Internet Service Manager  Yle
  • Mats Adamczak (@matsadamczak): Bloggare, socialmedia expert, föreläsare

Underhållning

  • Jukka Hilden (@jukkadudeson): Dudesons medlem i gruppen.
  • Anssi ja Renne (@aamupojat): NRJ radiostation morgonradio team.
  • Rita Tainola (@RitaTainola): Ilta-Sanomatjournalist

Musik

Film

  • Olli Sulopuisto (@osulop): Frilansjournalist med inriktning på filmer och informationsteknik
  • Timo Vuorensola (@leonblank): Filmregissör.
  • Elias Koskimies (@eliaskoskimies): Filmregissör.

Sport

  • Esko Seppänen (@EskoSeppanen): Urheilulehti’s nyhetsredaktör
  • Aleksi Valavuori (@Valavuori): Tidigare presentatör, sport, företagare
  • Juha Reini (@JuhaReini): Tidigare fotbollsspelare, YLE’s fotbollsexpert
  • Heikki Kovalainen (@H_Kovalainen): F1-förare.
  • Ville Nieminen (@TampereenPoika): Ishockeyspelare.
  • Antti Mäkinen (@makinenantti): Ishockey presentatör.
  • Juha Hiitelä (@jhiitela): Veikkaus tidningens korrespondent för NHL.
  • Jani Mesikämmen (@KarhuHerra): Sportjournalist
  • Oskari Saari (@OskariSaari): F1 journalist och kommentator..
  • Mikko Ilonen (@MikkoIlonen): professionell golfspelare.
  • Matias Strozyk (@MaStrozyk): Sport Redaktör, Jatkoaika.comin
  • Vesa Rantanen (@vrantanen): Ilta-Sanomat och Veikkaus tidningens nyhetsredaktör.

Humor, parodi